Choď na obsah Choď na menu
 


Arktída je oblasť okolo severného pólu Zeme.

Arktída nie je pevnina, je to prevažne Severný ľadový oceán s okrajovými moriami pokrytými ľadovcami a ľadovými kryhami. Konvenčne sú k Arktíde priraďované viaceré súostrovia (napr. Kanadské arktické súostrovie, Grónsko, Svalbard, Nová zem, Zem Františka Jozefa, Severná zem, Novosibírske ostrovy, Wrangelov ostrov a ďalšie).

Územie Arktídy, na rozdiel od Antarktídy, nepodlieha špecifickému medzinárodnoprávnemu režimu. Jej územie je rozdelené medzi štáty, ktorých hranice sa nachádzajú najbližšie k Arktíde, na tzv. severné alebo polárne sektory. Tieto sektory sú vymedzené najvýchodnejším a najzápadnejším bodom hranice štátu. Polárne sektory majú USA (Aljaška), Kanada, Dánsko (Grónsko), Nórsko a Rusko. Polárny sektor je vymedzený ako trojuholník, ktorého vrcholom je severný pól, základňu tvorí severná hranica daného štátu a odvesnami sú poludníky.

Mapa Arktídy

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dasdasd

(adsas, 28. 9. 2010 17:05)

a kto ju objavil???

psssssssssssssssssst

(lola, 29. 4. 2010 18:13)

napiste nieco aj o polarnych krajinach.Diki.

arktida

(cxica mica autobusar, 8. 12. 2009 9:19)

takze bolsa som v arktide a velmi sa mi to pacilo viete nasla som si tam frajera a je to eskimak a vola sa norbert a je velmi pekny a je super ukazal mi skoro celu arktidu. milujem ho a velmi a na vianoce pride k nam ... jeho rodina je uzasna suto pravdaze eskimaci ...cmuQ


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5